main logo
560

Lilian Carp a discutat cu un reprezentant al Parlamentului Suediei

Președintele Comisiei securitate națională, apărare și ordine publică, Lilian Carp, a discutat cu președintele Comitetului apărare din Parlamentul Regatului Suediei, Peter Hultqvist. La întrevedere au mai participat deputații Oazu Nantoi și Ion Șpac.

Lilian Carp a discutat cu un reprezentant al Parlamentului SuedieiFoto: Multimedia.parlament.md

Oficialii au vorbit despre oportunitățile de intensificare a cooperării dintre Parlamentul Republicii Moldova și Riksdagul Regatului Suediei, transmite Știri.md.

În context, Lilian Carp a remarcat parteneriatul moldo-suedez, întrucât țara noastră beneficiază de suport continuu atât pe dimensiunea implementării reformelor sectoriale, cât și prin intermediul programelor de asistență. 

Un alt subiect abordat în cadrul întrevederii a fost procesul de reglementare a diferendului transnistrean.

De menționat că oficialul suedez s-a aflat la Chișinău în perioada 2-3 iunie. Președintele Comitetului apărare din Parlamentul Regatului Suediei, Peter Hultqvist, a mai avut întrevederi cu viceprim-ministrul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian, ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, secretarul de stat al Ministerului Afacerilor Externe, Valeriu Mija, și consilierul președintelui Republicii Moldova în domeniul apărării și securității naționale, Stanislav Secrieru.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării