După 14 ani în Italia, o moldoveancă s-a întors acasă și a deschis o brutărie
Lidia Rusu, originară din Fălești, a lucrat timp de 14 ani ca soră medicală în Italia, dar dorul de casă a fost mai puternic și a adus-o înapoi în Moldova. Aici și-a îndeplinit visul de a deschide o brutărie.

Mândră de realizările sale, Lidia a povestit jurnalistei TV8 Natalia Ghețu de ce a revenit acasă și cum a pus afacerea pe picioare, transmite Știri.md.
„- Acum nu prea gătesc pască acasă, mai mult cumpăratul, da? - Pască tradițională nu mai pregătește nimeni practic, din gospodinele în vârstă s-au gătit, dar suntem noi, brutarii, care așteptăm sărbătoarea asta doar cu drag și cu mult respect pentru toți care cumpără producția noastră frumoasă.”
Lidia a trăit ani buni departe de casă:
„Acum da, e bine, dar am fost 14 ani dusă în Italia și am plâns foarte mult de sărbătoarea asta. Acum, pentru mine, sărbătoarea e dublă. Cândva aveam părinți, eram cu băiatul meu, soțul a decedat la serviciu și eu am fost nevoită. Am lucrat 21 de ani la spital și am plecat în străinătate”.
În timp ce se afla în Italia a avut o experiență care a schimbat cursul vieții sale.
Citește mai departe pe tv8.md.