main logo
878

380.000 de ucraineni au intrat în regiunea transnistreană în ultimii ani

Centrul de presă al Ministerului de Interne transnistrean a raportat că peste 384.000 de persoane din Ucraina au intrat în regiune în ultimii trei ani.

380.000 de ucraineni au intrat în regiunea transnistreană în ultimii aniImagine simbol

Potrivit Ministerului, 361.000 de persoane şi-au înregistrat oficial intrarea în regiunea transnistreană după începerea războiului,(La intrarea în Transnistria, toţi cetăţenii, inclusiv cetăţenii moldoveni, sunt obligaţi să completeze „cărţi de migraţie”), transmite Știri.md cu referire la infotag.md.

Centrele pentru refugiaţi au fost utilizate de 2.143 de cetăţeni ucraineni care lucrează în Transnistria. În prezent, în centrul de cazare temporară „Solnechnyi” sunt 47 de rezidenţi din Ucraina, inclusiv nouă copii. În instituţiile de învăţământ general din Transnistria studiază 443 de minori, iar 179 de copii din Ucraina frecventează grădiniţele.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării