România, gata să ajute Moldova în fața atacurilor cibernetice rusești
România va sprijini Republica Moldova în domeniul securității cibernetice pentru a contracara războiul hibrid declanșat de Rusia, în contextul alegerilor parlamentare din 28 septembrie. Anunțul a fost făcut de președintele Nicușor Dan, care a precizat că scrutinul este „foarte important pentru Europa”.

„Mă întorc la acele comunicate pe 18 iulie, de la NATO, UE și Guvernul Marii Britanii, care spun că există interferență rusă în Europa. Există un război hibrid al Rusiei în Europa, cu o componentă cibernetică și o componentă de dezinformare. Astea sunt fapte. Pentru Republica Moldova, faptele sunt și mai clare și mai intense, pentru că acolo, dincolo de aceste două componente, a existat o componentă care a fost cumpărarea de voturi care este dovedită în câteva mii de cazuri cercetate de Parchetul din Republica Moldova”, a declarat Nicușor Dan, președintele României, transmite Știri.md cu referire la euronews.ro.
Maia Sandu a declarat că, în următoarea perioadă, vor avea loc atacuri cibernetice asupra infrastructurii critice: „Obiectivele acestor atacuri cibernetice sunt blocarea și infrastructurii electorale, a paginilor web ale instituțiilor statului”.
„O să fie niște alegeri foarte importante pentru Europa în 28 septembrie, alegerile parlamentare din Republica Moldova. Ce poate România să facă? Evident, fără să interfereze cu procesul electoral, este că ofere expertiză tehnică pe multe componente. De exemplu, pe componenta de securitate cibernetică, evident că suntem mai bine decât Republica Moldova și la solicitarea omologilor putem să-i ajutăm”, a afirmat Nicușor Dan.