main logo
7590

Guțul s-a plâns lui Voronin: Ce i-a promis comunistul bașcanului

Bașcanul Găgăuziei, Evghenia Guțul a avut o întrevedere cu cel de-al treilea președinte al R. Moldova, Vladimir Voronin.

Guțul s-a plâns lui Voronin: Ce i-a promis comunistul bașcanului

Cei doi au discutat despre „situația politică din țară și relațiile dintre centrul și autonomia sa”, transmite Știri.md.

În cadrul discuției bașcanul a venit cu mai multe acuzații și critici în adresa partidului de guvernare și președintelui țării, Maia Sandu.

„Am remarcat că partidul aflat la putere și Sandu intenționat intensifică tensiunile în societate, subminează consensul civic și pacea interetnică în țara noastră.

Conducerea țării și deputații din fracțiunea PAS își permit să facă declarații jignitoare la adresa conducerii și a locuitorilor Găgăuziei. 

Încălcând Legea Republicii Moldova "Cu privire la statutul legal special al Unității Teritoriale Autonome Găgăuzia (Găgăuz Yeri)", Sandu refuză să semneze decretul de numire a bascanului în Guvern. Acesta este un precedent periculos care subminează încrederea locuitorilor autonomiei în centru”, a declarat Guțul.

De asemena, bașcanul a declarat că Voronin a asigurat-o „că deputații comuniști din Parlament vor fi împotriva oricăror proiecte de lege care restrâng drepturile și competențele Găgăuziei”.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării