Chișinău: Mai mulți copii au făcut curat în parcul unde se antrenează
Copiii de la un club sportiv din sectorul Ciocana al Capitalei au lăsat pentru o zi antrenamentele și au ieșit pentru a face curățenie în parcul care le servește adesea drept teren de antrenament. Înarmați cu saci, mănuși și mult entuziasm, tinerii judocani s-au unit într-o acțiune de voluntariat, care a combinat spiritul de echipă cu respectul pentru mediu.

De la mic la mare, cei 50 de sportivi au demonstrat că pot schimba lucrurile în bine, oferind un mediu curat și confortabil nu doar pentru ei, dar și pentru toți locuitorii, transmite Știri.md cu referire la moldova1.md.
„De multe ori noi alergăm în acest parc, ne antrenăm în acest parc și observăm multe gunoaie - ceea ce ne încurcă. De natură este foarte necesar să avem grijă, deoarece în primul rând copacii, plantele ne dau oxigen.”
„Strângem gunoiul cu toată echipa, cu familia noastră, curățăm planeta de deșeuri. Am mers aproximativ doi metri și deja am strâns jumătate de sac”.
„Strâng gunoiul din pădure ca să nu fie poluat. Am găsit foarte multe. - Ce ai găsit mai exact? - Am găsit niște haine, sticle și multe hârtii.”
„Facem curat pentru că în fiecare miercuri noi alergăm să facem rezistența pentru luptele lungi. Vrem să alergăm în curățenie, să fie mereu curat și frumos.”
„Cel mai mult am găsit sticle și plastic.”
La acțiune s-au alăturat și reprezentanții Preturii Sectorului Ciocana, care le-au oferit voluntarilor saci și mănuși.
„Zilnic se intervine de către întreprinderile municipale specializate. Am oferit mănuși și saci, iar toți sacii vor fi evacuați de către serviciile specializate. Acest parc o să fie finalizat complet, ultimele momente vor fi în toamnă”, a menționat Denis Pocatilov, reprezentant al Preturii sectorului Ciocana.
„În fiecare săptămână facem antrenamente zilnice. Câte două-trei ore venim și alergăm cu băieții în parc. Pentru că este foarte aproape de spiritul nostru de judocani, pentru că este aproape de noi acest parc sigur că nu puteam altfel să începem această promovare”, spune Veronica Petrache, reprezentantă, club sportiv.
Clubul sportiv își propune să facă din această acțiune o tradiție care să motiveze și alți oameni să iasă la curățenie în păduri și parcuri.