O mașină a fost lovită de un tren în România: Un mort și doi răniți
Circulația feroviară este temporar oprită între stațiile Găești și Mătăsaru după ce trenul RE 9202 Pitești - București Nord a lovit un autoturism, informează, marți, CFR SA.

Potrivit unui comunicat al companiei, marți dimineața, în jurul orei 06:45, ca urmare a neasigurării unui conducător auto la o trecere la nivel cu calea ferată, prevăzută cu Indicator Rutier (IR), situată la km 63+370, s-a produs lovirea unui autoturism de către trenul RE 9202, care circula pe firul I (fir II închis pentru lucrări), transmite Știri.md cu referire la agerpres.ro.
Până la sosirea organelor abilitate și finalizarea investigațiilor, circulația feroviară este oprită, iar trenurile de călători care tranzitează zona staționează în gările adiacente.
„Din informațiile transmise de la fața locului, accidentul s-a soldat cu victime, șoferul autoturismului a decedat și doi pasageri din auto sunt răniți. (...) Reluarea traficului feroviar, în urma accidentelor rutiere, este strict condiționată de finalizarea cercetărilor desfășurate la fața locului de organele abilitate', spun reprezentanții CFR SA.
La rândul său, CFR Călători anunță că, în urma impactului, locomotiva trenului RE 9202 a fost avariată, iar garnitura își va relua circulația cu o locomotivă de ajutor, după îndepărtarea de pe linie a vehiculului avariat și finalizarea procedurilor legale.
„Menționăm că pasagerii aflați în tren și personalul feroviar nu s-au aflat în pericol. Până la restabilirea circulației în condiții de siguranță, trenurile cu tranzit pe zona afectată staționează, respectiv R-E 9024, RE 9251 București Nord-Pitești și RE 9201 București Nord-Pitești)', se arată într-un comunicat al CFR Călători.