Oana Țoiu oferă detalii despre interdicția de intrare în România a lui Ion Ceban
Ion Ceban, primarul Chișinăului, și încă doi cetățeni ai R. Moldova au primit interdicție de a mai intra pe teritoriul României, deci și pe întreg Spațiul Schengen, pentru următorii cinci ani. Oana Țoiu, ministra de Externe a României, a explicat miercuri, pentru B1 TV, că e „o decizie de siguranță națională”, care „e la un nivel de gravitate care a justificat interdicția”. Aceasta se aplică de miercuri, 9 iulie.

Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Politica Zilei”, moderată de Ioana Constantin pe B1 TV, transmite Știri.md.
Oana Țoiu, despre interdicția ce-l vizează pe Ion Ceban
„România a luat această decizie astăzi, prin instituțiile responsabile, a comunicat această decizie și e valabilă, se aplică pe întreg Spațiul Schengen. Mai sunt două persoane, cetățeni ai Republicii Moldova, care sunt cu aceeași interdicție. A fost cerința și propunerea statului român.
Dumnealui (Ion Ceban) nu e cetățean român, e cetățean al Republicii Moldova. Nu pot da mai multe detalii în acest moment legat de decizia de siguranță națională decât că ea e la un nivel de gravitate care a justificat interdicția de a intra pe teritoriul României și, implicit, pe tot Spațiul Schengen”, a declarat ministra Oana Țoiu, pentru B1 TV.
De menționat că, anterior, jurnaliștii de la Zdg.md au scris că primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, nu mai are voie să intre pe teritoriul României și în spațiul Schengen pentru o perioadă de cinci ani.
Totuși, la scurt timp, presa de peste Prut a scris că hotărârea respectivă nu a fost luată de România, „dar e posibil să existe o decizie la nivel european”.
Într-un final, Ministerul Afacerilor Externe (MAE) de la București a confirmat că primarul general al municipiului Chișinău, Ion Ceban, și alți doi cetățeni ai Republicii Moldova nu mai au voie să intre pe teritoriul României.
Citește și: Presa: Tarlev și Morari, interziși în România alături de Ceban
Citește și: Ion Ceban reacționează public la interdicția sa de intrare în România