main logo
1312

Japonezii marchează astăzi 73 de ani de la atacul cu bombă atomică de la Nagasaki

Japonezii marchează astăzi 73 de ani de la atacul cu bombă atomică de la Nagasaki, cel mare din istoria omenirii.

Japonia: 73 de ani de la atacul atomic de la NagasakiJaponia: 73 de ani de la atacul cu bombă atomică de la Nagasaki

Oraşul a fost practic şters de pe faţa pământului, iar în doar câteva secunde peste 70 de mii de oameni au murit, transmite Știri.md cu referire la Publika.md

În 1945, pentru a înfrânge Japonia în cel de-al Doilea Război Mondial, americanii au lansat două bombe nucleare. Prima a lovit oraşul Hiroshima în data de 6 august. Atunci, aproape 80 de mii de oameni au fost uciși pe loc de explozie.

Încă peste 60 de mii au murit până la sfârșitul anului 1945. Atacul din Nagasaki s-a produs trei zile mai târziu.

În total, cele două bombardamente atomice au luat viaţa a aproximativ 210 mii de oameni. Cele două atacuri au făcut Japonia să capituleze. Al Doilea Război Mondial s-a terminat oficial în 2 septembrie 1945.

Expediați-ne o știre

Ați aflat ceva interesant? Împărtășiți știrea cu toată lumea!
Prin apăsarea butonului «Adăugați» D-vstră acceptați condițiile publicării