După o lungă pauză, Little Big revine la Chișinău cu un concert grandios
După o pauză lungă, trupa Little Big anunță că se întorc pe scenă. Aceștia vor evolua la Chișinău la data de 2 decembrie, începând cu ora 18:00.

Trupa, concepută la Sankt Petersburg, are o bază de fani la nivel mondial și este cunoscută pentru colaborările cu artiști internaționali precum Oliver Tree, Tommy Cash, Finch Asozial, Dillon Francis, Clean Bandit și Sacha Baron Cohen, transmite Știri.md.
În cadrul unui interviu, solistul trupei a spus că echipa sa a ales să emigreze în SUA din cauza oportunităților de promovare pe care le oferă această țară, scrie gazeta.ru.
„Los Angeles este centru lumii în ceea ce ține de spectacole. Întotdeauna ne-am dorit să ieșim pe scena mondială. Niciodată nu ne-a interesant doar Europa, SUA sau Rusia. Ne-am dorit mereu să devenit o trupă populară. America este singurul loc unde acest lucru este posibil”, a remarcat acesta.
Potrivit lui, nu toți membrii s-au mutat în SUA. O parte din aceasta a rămas în Federația Rusă.
„Eu, producătorul nostru de sunet, Sonya și Alina am plecat. Acum nu s-a alăturat și managerul nostru. Atâta timp cât acest lucru nu încurcă în procesul de muncă, noi scriem muzică nouă și filmăm videoclipuri. Ce va fi în continuare, nu știm”, a spus muzicianul.
La data de 24 iunie, Little Big a lansat un videoclip și o melodie în care vorbesc despre faptul că sunt împotriva războiului din Ucraina. Aceasta se numește „Generationa Cancellation”, în care ambii soliști apar dezbrăcați. La scurt timp, trupa a anunțat că pleacă în SUA.
De asemenea, amintim că pe 2 martie 2020 a fost cunoscut faptul că trupa Little Big va reprezenta Rusia la Eurovision Song Contest 2020 la Rotterdam, Țările de Jos, însă din cauza pandemiei concursul a fost anulat.
Cea mai cunoscută piesă a trupei ”Little Big” a fost Skibidi, care a înregistrat peste 360 de milioane de vizualizări pe YouTube.