439

Sportivii moldoveni au obținut aur și bronz la festivalul din Baku

Atleta Nina Căpățînă a cucerit medalia de argint la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku (Azerbaidjan). Ea a concurat la proba aruncarea greutății și a înregistrat rezultatul 17,16 metri.

Câștigătoare a devenit turcoaica Pinar Akyol, cu 17,88 metri, transmite Știri.md cu referire la Ipn.md.

Luptătorul Constantin Chirilov a obținut bronzul la Baku. El a debutat cu o victorie în limitele categoriei de greutate de 51 kg, în fața turcului Simsek, dar apoi i-a cedat în sferturi viitorului finalist, Rustam Dolaev, din Federația Rusă.

În recalificări, Constantin Chirilov a trecut de polonezul Kamil Barlowski, iar în meciul pentru medalia de bronz l-a învins pe georgianul Otar Mamulashvili.

Anterior, luptătoarea Mihaela Samoil a cucerit bronzul la Festivalul Olimpic al Tineretului European. Competiția de la Baku se va încheia pe 27 iulie.