442

Cupa Moldovei: Petrocub câștigă prima manșă cu Zimbru

Petrocub a luat o opțiune serioasă de calificare în semifinalele Cupei Moldovei. Echipa antrenată de Lilian Popescu a învins-o în deplasare pe Zimbru, cu 2-1, în prima manșă a sferturilor de finală.

Cupa Moldovei: Petrocub câștigă prima manșă cu ZimbruFoto: Ipn.md

Zimbru a deschis scorul în ultimul minut al primei reprize, prin Eugeniu Sidorenco, transmite Știri.md cu referire la IPN

Petrocub a egalat în minutul 63, prin Iaser Țurcan, iar peste patru minute a rămas în zece oameni, după eliminarea lui Andrei Cojocari. Chiar dacă evolua în inferioritate numerică, Petrocub și-a adjudecat victoria în minutul 84, după golul marcat de Alexandru Bejan.

Într-o altă partidă, Milsami a cedat pe teren propriu în fața echipei Sfîntul Gheorghe, cu 0-1. Singurul gol a fost marcat de Andrei Calac în minutul 74.

Astăzi, se dispută celelalte două partide din cadrul sferturilor de finală ale Cupei Moldovei: Codru - Speranța și Sheriff - Dinamo-Auto.