328

Ciclistul moldovean care a câştigat ultima etapă a Turului Peninsular

Ciclistul moldovean Cristian Răileanu a repurtat un succes de răsunet la nivel internațional. El a câştigat a cincea și ultima etapă a Turului Peninsular, o competiție ce s-a desfășurat în Malaezia.

Ciclistul moldovean care a câştigat ultima etapă a Turului PeninsularFoto: publika.md

Cursa s-a încheiat în oraşul malaezian Kuala-Lipis, transmite Știri.md cu referire la publika.md

Sportivul moldovean a parcurs distanţa de 151 de kilometri și 400 de metri în timp de 3 ore, 19 minute şi 12 secunde.

În urma acestui succes, Răileanu a urcat până pe locul 4 în clasamentul general al Turului Peninsular, însă el a cedat doar 3 secunde şi 57 de sutimi câștigătorului competiției din Malaezia, spaniolul Marcos Garcia.

Cristian are 26 de ani şi este originar din orașul Bălţi. Din 2019 el este legitimat și reprezintă echipa malaeziană "Sapura".